Yoga nedir?

Yoga nedir? Yeni başlayanlar için yoga hakkında merak edilenler bu yazımda.

Yoga, zihinsel ve ruhsal sağlığınızı geri kazanmak için izlenilmesi gereken yoldur. Yoga, daha iyi ve yorulmaksızın uzun yaşamanızı mümkün kılacak gerekli sağlığı ve dengeyi kazandıracaktır. Aynı zamanda, Yoga teknikleri sayesinde her tür rahatsızlık giderilebilir ve önlenir. Düzenli uygulama; baş, boyun, sırt, bel ve eklem ağrılarını ortadan kaldırmaktadır.Ciddi akciğer, kalp, multipl skleroz , hatta kanser hastaları ya hastalığı tamamen yenerler ya da büyük ölçüde iyileşme sağlarlar.

Yoga hormon salgıları ve beyin dalgalarını olumlu bir şekilde etkiler, sinir sistemini gevşetir, zihni sakinleştirir, hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir, daha iyi insani ilişkiler geliştirmeye, daha fazla zevk almaya, daha iyi bir şekilde eğlenmeye, dengeli, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeye yardım eder. Ayrıca daha yüksek bilinçlilik ve farkındalık düzeyine ulaşılır. Yoga çalışmaları sayesinde sabır ve kararlılık gelişir.

Sempatik sinir sistemi , Yoga teknikleri ile gevşer, kalp rahatlar ve dolaşım sistemi olumlu şekilde etkilenir ve düzene girer. Stres yüzünden devamlı adrenalin salgılayan ve aşırı çalışan böbrek üstü bezleri dinlenir. Endokrin sisteminin dinlenmesi fiziksel ve duygusal sağlığı da olumlu yönde etkilemektedir. Duygusal denge gelişince aşırı yemek yeme alışkanlığından kurtulursunuz. Açlık hissi rahatsız etmez, öfkeye ve diğer olumsuz hislere neden olmaz, açlığa dayanıklılık artar ve açlık korkusu yok olur.

Günümüzün stresli yaşamı kemik yoğunluğu üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta ve osteoporoza neden olmaktadır.Sık sık adrenalin salgılanması kemiklerdeki kalsiyumu tüketmekte ve hormon dengesini bozmaktadır. Yoga teknikleri sayesinde stresin etkisi azalır ve kemik yoğunluğu artar.

Yoga sayesinde beden imgesi farklılaşmakta ve özgüven artmaktadır. Yoga tekniklerini uyguladıkça bedeninizi daha çok sevecek, çekingenlik, yargı ve korkular yok olacaktır.Daha iyi rahat duygusal bağ kurabilecek ve ilişkilerinizin kalitesi artacaktır.

Yoga, zihin ve bedeninizle çıkacağınız bir yolculuktur

YOGA’YI KİMLER YAPABİLİR?

Spor egzersizlerinin aksine Yoga yapabilmek için güçlü, sağlam ya da esnek vücutlu olmak gerekmez. Bu özelliklere sahip olmayan bir beden bile Yoga çalışmaları sayesinde kısa süre içinde güçlü, sağlam ve esnek olabilecektir. Başlangıçta Asanalar (yoga pozları) yavaş yavaş, vücudu zorlamadan yapılmalıdır.


YOGA SINIFLARI

İntegral Yoga: Ağırlıklı olarak omurganın çalıştırıldığı pozları içeren Yoga stilidir. Omurga ne kadar esnekse insan o kadar gençtir. Omurga esnek kaldığı sürece vücut sağlıklı ve aktif kalmaktadır. Omurgayı “Hayat Ağacı’na” benzetebiliriz. Çünkü sinirler omurga boyunca bedene dağılmaktadır. Omurga, doğru bir şekilde çalıştırılmadığı takdirde omurları koruyan diskler zamanla çökmekte ve omurganın ağırlığı kendi üzerine binmektedir; bu yüzden bir çok sinir ezilmekte ve bedende alışılmadık ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında sürekli oturarak çalışmak ve hareketsizlik, omurgada ve eklemlerinde kasılmalara neden olmaktadır.Bu kasılmalardan baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. İntegral Yoga ile bütün bu sorunlar önlenmekte ve giderilmektedir.

Yoga Terapi: Yoga Terapi duygulara ve hislere vurgu yapan Yoga stilidir. Ağırlıklı olarak kaslar esnetilir ve kasların arasında birikmiş olan toksinler, bedenden atılır. Zihinsel olarak bedenin ayrı ayrı organlarına konsantre olarak her nefes verişte bir organ gevşetilir.Böylece her gevşemede bedene rahatlama dalgaları yayılır. Zihin rahatlar, sakinleşir, arınır ve dengelenir. Asanaların (yoga pozları) arasındaki kısa gevşemelerle beden bol oksijen alır. Kalp atışları ve fonksiyonları düzene girer. Bedendeki enerji akımları güçlenir ve dengelenir. Kaslar zorlanmadan, doğal bir şekilde esner.

Power Yoga: Duruşların geçişinin hızlı olduğu aktif Yoga stilidir. Bedeni güçlendirmeye yöneliktir. Zihinsel ve bedensel disiplin artar.Bedenin genel duruşu düzelir. Kamburluk giderilir. Kontrolsüz ve rahatsız edici düşüncelerden uzaklaşılır. Üreme organlarının fonksiyonları gelişir ve düzene girer. Romatizma ve guttan kaynaklanan ağrılar giderilir.Dizlerdeki ve ayak bileklerindeki sertleşmeler giderilir. Bel ve karın bölgelerinde kan dolaşımı hızlanır. Omurga, kol, sırt, bel ve bacak kasları güçlenir.

Hatha Yoga: Geleneksel güneşe selamlamayla başlayan ve bedendeki enerji akımlarını canlandıran pozların olduğu Yoga stilidir. Endokrin, dolaşım, solunum ve sindirim sistemleri dahil bedenin tüm sistemlerini canlandırmakta ve dengelemektedir. Hatha Yoga düzenli uygulandığında epifiz bezi ve hipotalamusu etkileyerek epifiz jenerasyon ve kireçlenmesini önlemektedir. Büyüyen çocuklarda çocukluk ve ergenlik arasında olan geçiş dönemini desteklemektedir. Zihinsel berraklığı artırır. Farkındalığı artırmak, sağlık ve refah sağlamak için ideal bir teknikdir.

Raja Yoga: Pranayama (nefes teknikleri) yoğunluklu olduğu Yoga stilidir. Raja, Sanskritçe ‘kral’ anlamına gelir. Uygulanan Pranayama teknikleri ile bedendeki enerji aktifleşmekte ve enerji frekansı yükselmektedir. Raja Yoga enerjinin bedende depolanmasını sağlar. Canlılık, güç ve enerji artar. Bedendeki gerginlik ve oksijen tüketimini azaltmak için solunum gücü ayarlanır ve kas çabası en aza indirilir. Düzenli olarak uygulandığında akciğerler ve kalp güçlenir. Kan temizlenir. Beden aşırı kilolardan ve hastalıklardan kurtulur. Bedensel hafiflik, zariflik ve aydınlık sağlanır. Beyin hücreleri canlanır. Bağışıklık sistemi güçlenir.

Vinyasa Yoga: Vinyasa (akış); nefesle hareketin senkronizasyonu anlamına gelmektedir. Düzenli olarak uygulandığında, bedendeki enerji akımları dengelenir. Bağımlılıklar ve zihinsel telaş yok olur. İçsel konsantrasyon arttığı için odaklanamama sorunları kendiliğinden kaybolur.Dokular tazelenir ve canlanır. Eklemler esner. Kaslar güçlenir ve gevşer. Pozların ve nefesin senkron olması bedenin ve zihnin ritmini dengeye getirir.

Çakra Yoga: Çakra merkezleri bedenin belirli bölgelerindeki enerji merkezleridir. Her bir çakra farklı bir enerjinin giriş kapısıdır. Bu giriş kapıları tıkandığında bedeni besleyen enerji miktarı azalmaktadır. Bu azalma, belirli organları güçsüz düşürerek hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Her çakra beynin belirli bölgesini açan veya uyandıran bir anahtar veya düğme gibidir. Yedi esas çakra vardır. Bu yedi çakra merkezinin ayrı ayrı görevleri ve etkiledikleri organlar vardır. Çoğu kişide enerji merkezleri tıkanmış haldedir. Çakra çalışmaları sayesinde bu tıkanıklıkları giderip enerji merkezlerini canlandırmak ve enerjinin bu merkezlerin içinden düzgün biçimde akmasını sağlamak mümkündür.

Çakra Yoga’da her derste sadece bir çakra merkezine odaklanarak, çalıştığımız çakra ve onun etkilediği organlar üzerinde hızlı bir iyileşme sağlayacağız.

Kundalini Yoga: Kundalini Yoga’da Kundalini enerjisini uyandıracak belli teknikler üzerinde çalışacağız.

Kundalini uyandığı zaman, insan hayatında olumlu bir dönüşüm meydana gelir. Deneyim ve algıların niteliği, zihniyet, öncelikler ve bağlılıklar değişir. Karma tepkileri eriyip çözülmeye başlar.

Teknikler doğru bir şekilde düzenli olarak uygulandığında, fiziksel beden birçok olumlu değişim geçirir. Beden enerjiyle dolar ve bir gençleşme süreci başlar. Ses, bedenin kokusu ve hormon salgıları olumlu yönde değişir. Bedendeki maddi ve ruhi enerji uyum içinde çalışır, çatışmalar diner, huzur kazanılır.

Denge Yoga: Denge duruşları beyinciği, beden hareketlerinin dengesini kontrol eden merkezi geliştirmektedir. Fiziksel denge arttırılarak bilinçsiz ve dağınık hareketler sabit ve düzgün bir hale gelmektedir. Denge Yoga’yla vücut gereken dengeye ulaştıkça lüzumsuz gerginlikler atılır ve böylece beden kendi enerjisini korumakta, hareketler zarif ve akıcı olmaktadır.

Fiziksel dengeyi artıran bu duruşlar, zihinsel dengeyi ve hayata daha olgun bir bakış açısını geliştirmektedir. Denge duruşları, sinir sistemini dengelemek, gerilim ve endişeleri yok etmek için yararlıdır.

Hamile Yogası: Hamileliğin ilk aylarından başlayarak, doğuma kadar olan sürede yapılan Hamile Yogası, anneyi ve bebeği fiziksel ve ruhsal olarak doğuma hazırlayacak olan çalışmaları içerir. Uygulanacak yoga pozlarının yanı sıra, nefes ve meditasyon çalışmalarını da kapsamaktadır.

Hamile Yogası düzenli olarak uygulandığında, anne ile bebek arasındaki bağ kuvvetleneceği için; bebek kendini güvende hissedecek, hem annenin hem de bebeğin yaşam sevinci artacaktır.

Sağlıklı bir hamilelik için, Hamile Yogasına ilk aylardan başlanmalı ve doğuma kadar düzenli olarak devam edilmelidir.