Kişisel gelişim,  Thetahealing

Zihin Mutfağı- Objektiflik

Zihnimizden, gün içerisinde milyonlarca düşünce geçer. Kimini fark ederiz kimini ise farkında bile değilizdir. Bir işe başlayacağımız zaman ya da yeni birisi ile tanıştığımızda bu düşünceler bizimle konuşmaya başlar. Dolu fikri vardır bu tanımadığı kişi hakkında. Ya da henüz, adım atmadığı işini sanki önceden yaşamış gibi dolu korkuları önüne getirir. Gerçekleri objektif olarak görmemizi engelleyen düşüncelerimiz; bizim bilinçaltımızı oluşturur. Bilinçaltımızdaki bu düşünceler bir süre sonra gerçekliğimiz haline gelir. Olmayan şeyi olmuş gibi zihnimizde yaratmaya başlarız.

Yeni bir ülkeye gitmeden önce, ordaki insanlar hakkında fikrimiz vardır:)) Belli meslek gruplarına sahip kişilere sanki aynı kişilik özelliklerine sahipmiş gibi davranırız. Halbuki herkes aynı parmak izi gibi eşsiz ve tekdir. Tanımaya bile çalışmayız.

İşte, bunların hepsi bizim önyargılarımızı oluşturur. Gelişmemizi ve birbirimizi tanımamızı sabote eder.

Küçük bir çocuğa bile zaman zaman önyargıyla yaklaşmıyor muyuz?

Sen bilmezsin, henüz çocuksun!

Nereden biliyorsun o çocuğun çok basit bir dille sana doğruyu gösteremeyeceğini.

Sen anlamazsın! Çünkü ……….. eğitimini almadın. Nereden biliyorsun o kişinin belki bir kitapta o bilgiyi edinmediğini ya da hayatının bir anında deneyimleyerek öğrenmediğini.

Önyargılar, önce kişisel, sonrasında da kollektif olarak gelişimizi ve birbirimiz anlayabilmemizi engeller.

Alçakgönüllülük belki de bu önyargılardan serbest kalmamızı sağlayacak erdemlerden biridir.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir