Kişisel gelişim,  Nefes,  Thetahealing,  Yoga

Öfke

Öfke, yoğun bir duygusal taşkınlık ve bu taşkınlığı bağırma, eşyalara zarar verme, agresiflik gibi giderek artan fiziksel ve sözlü ifade etme halidir.

Öfke acil bir çağrıdır. İki yaşdan önce bu basit bir tepki gösterme ya da içsel rahatsızlığı dışa vurma şeklidir ama daha sonra yasaklara karşı gösterilen bir tepki ve muhalefet yöntemi haline gelir; daha da ileride duygusal bir şantaj ve hakimiyet kurma aracına dönüşür.

Bu duygular şiddetli sindirim güçlüğüne sebep olabilen toksinlerin ortaya çıkışıyla kendilerini karaciğerde gösterir. Büyük bir hayal kırıklığı yaşanır ve kişi kendini ifade edemez. Öfkeyi, tetikleyen sebebi bulmak önemlidir. Zayıflık, adaletsizlik, hayal kırıklığı, çaresizlik, anlayışsızlık hissedilebilecek duygular arasındadır. Öfkenin altında yatan sebep bir defa tanımlandığında, çatışmanın bilinçdışı bir yerden kendini tekrar ettiği ve çözülmemiş çocukluk meselelerinden kaynaklandığı fark edilir. Farkındalık süreci başladığında, bütünleşme daha hızlı gerçekleşir.

Kendini ifade edebilen ve ifade ettiğinde de kabul görüldüğünü ve sevildiğini bilen bireylerin sağlıklı bir bedene ve ruha sahip olmaları kaçınılmazdır.

Kaynak: Hastalıklar ve Rahatsızlıklar Ansiklopedisi

Jacques Martel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir