Kişisel gelişim,  Nefes,  Thetahealing,  Yoga

Kundalini Nedir?

Kundalini bedende uyumuş halde olan, omurganın temelinde yerleşen, dinamik, potansiyel yaratıcı güç veya enerjidir. Kundalini enerjisi kuyruksokumunda bulunan Muladhara Çakra merkezinde yer alır.

Her şeyden önce, Kundalini enerjisel düzeye aittir ve fiziksel düzeyde olan bir bezde bulunmamaktadır. Herhangi bir bezin uyarılması Kundalini enerjisini etkilemez. Yalnızca Muladhara Çakra merkezinin uyarılması Kundalini enerjisini uyarır.

Bedenin fiziksel ve enerjisel sistemleri ne kadar hazırlıklı olursa, Kundalini o kadar kolay uyanır. Kundalini enerjisini uyandırmadan önce, bedenin bakımıyla ilgilenmek çok önemlidir. Beden, bireyin kendini ifade etmesini sağlayan canlı bir makinedir. Beden izin verdiği ölçüde birey evrimleşir. İnsan bedenine yabancılaşırsa, kendini zindana düşmüş gibi hisseder. Bedenle birlikte tekamül edilmelidir. Yoga teknikleri sayesinde dönüştürülmüş bedende birey kendini güvende, özgür ve mutlu hissetmektedir.

Yoga teknikleri aracılığıyla Kundalini uyandığı zaman, beden ve ruh düzeyinde bir metamorfoz süreci başlar.

Kundalini uyandığında yaratıcı güç artar, zihin ötesi yetenekler gelişir. Bireyin olumlu isteklerini gerçekleştirme gücü de yükselir.

Kundalini enerjisinin uyanmasıyla, beynin belirli bölgeleri de uyanır, zeka gücü artar ve yaratıcılık yeteneği gelişir.

Kundalini uyanınca bilinçaltı algılanmaya başlanır. Aslında bilinçaltı insanın ilk bilinç düzeyidir; fiziksel ve duygusal bilincin bir karışımıdır. Bu, bir bebeğin geliştirdiği ilk bilinç düzeyidir; insan gelişiminde ilk aşamadır. Kundalini uyanınca bu ilk bilinç hayata dahil edilir. Böylece bilinçaltında bulunan enerji artık gizli kalmaz ve algılanabilir olur. Bilinçaltı faydalı ve kullanılabilir hale gelir.

Kundalini uyandığı zaman, insan hayatında olumlu bir dönüşüm meydana gelir. Deneyim ve algıların niteliği, öncelikler ve bağlılıklar değişir. Karma tepkileri çözülmeye başlar. Örneğin birey çocukken oyuncakları sever, fakat yetişkin olduğunda artık oyuncaklara önem vermez. Çünkü zihniyet değişmiştir ve bunun sonucunda tercih ve bağlılıklarda değişir. Bunun gibi Kundalini enerjisinin uyanmasıyla olumlu bir başkalaşım gerçekleşir. Tüm organizma yeniden yapılanır.

Kundalini uyanınca, beden hücreleri enerjiyle dolar ve bir gençleşme süreci başlar. Bireyin sesi, bedeninin kokusu ve hormon salgıları olumlu yönde değişir. Beden ve beyin hücrelerinin dönüşümü olağanüstü oranda gerçekleşir.

Yoga teknikleri doğru şekilde uygulandığında Kundalini uyandırılabilir. Bu teknikler sayesinde zihinsel enerji alanı genişler, zihnin kapasitesi artar ve yeni deneyim kapıları açılır. Birey daha yüksek bir deneyim düzeyine ulaşır.

Kundalini yükseldikçe, enerjisi, Çakra merkezlerinin amacına uygun titreşimlere dönüşür. Bu titreşimler duygu ve düşünceler olarak algılanır. Kundalini enerji merkezlerine güçlü dalgalar halinde girdiğinde Çakralar aktif hale gelir ve bilinç yükselir.

Kaynak: YOGA Kundalini Gizemli Evrim Enerjisi Akif Manaf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir