Kişisel gelişim,  Nefes,  Yoga

Manas Çakra

Manas Çakra enerji merkezi alın bölgesinde, Agya Çakra merkezinin üstünde yerleşmektedir. Manas kelimesi ‘zihin’ demektir.

Bu enerji merkezinin aktifleşmesi telepati yeteneğinin gelişmesi ve telepati yoluyla bilgi edinmeyi sağlaması nedeniyle ‘bilgi ışığı’ olarak da adlandırılmaktadır.

Manas Çakra merkezinin rengi mavidir.

Manas Çakra merkezi şuur enerjisiyle bağlantılıdır. Uyanık halde iken şuur zihin aracılığı ile devamlı olarak duyulardan enerji etmeleri almaktadır. Önce duyulara ilişkin itmeler duyu organlarından beyne gönderilmektedir. Sonra beynin duyulara ilişkin bölgelerinden koku, tat, görme, temas ve ses itmeleri, enerji akımları şeklinde İda Nadi (ana enerji kanalı) aracılığıyla uygun Çakra merkezlerine ulaşmaktadır. Sonra da duyulara ilişkin enerji akımları Çakra merkezlerinden zihne geçmektedir.

Koku enerji akımı Muladhara Çakra merkezine, tat enerji akımı Svadhisthana Çakra, biçim enerji akımı Vişuddha Çakra merkezine ulaşmaktadır. Duyulara ilişkin her akım ilgili Çakra merkezinde kendi karakteristik niteliğini almakta ve İda Kanalına gönderilmekte, İda Nadi kanalından da zihne ulaşmaktadır. Zihin duyusal/zihinsel enerji akımını şuura göndermektedir. Şuurda duyusal/zihinsel enerji akımı bilinçsel enerji akımına dönüşmektedir. Böylece benlik kokunun, tadın, biçimin, temasın ve sesin farkına varmaktadır. Bu yolla, bilinç dalgalanmakta ve duyulara ilişkin farklı şekiller almaktadır. Dominant olan duyuya göre enerji alanının renkleri de değişmektedir.

Uyku sırasında zihin bilinçsiz hale gelmektedir. Bu halde duyusal/zihinsel enerji akımları durmaktadır. Ancak şuur enerji alanının bir bölgesinde her zaman eski izlenimleri depolamaktadır. Bu izlenimler rüyalara neden olmaktadır. İzlenimler hafıza aracılığıyla fikir şeklinde zihne gönderilmektedir. Fikir heyecan üretmekte, heyecan ise istek yaratmaktadır. İstek iradeyi tetiklemekte ve hareket organlarını devreye sokmaktadır. Neticede insan rüyasında hareket etmekte ve rüyaları gerçek gibi algılamaktadır.

Kaynak: YOGA Enerji Merkezleri Bilimi Akif Manaf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir