Kişisel gelişim,  Nefes,  Yoga

Hrit Çakra (Dilek Çakrası)

Hrit Çakra göğüs kemiği bitimi hizasında omurgada yerleşmektedir. Sanskritçe Hrit kelimesi ‘kalp’ demektir. Hrit Çakra ‘kalp merkezi’ anlamına gelmektedir. Hrit Çakra kalbe yakın olduğu için böyle adlandırılmaktadır. Hrit Çakra merkezi Manipura Çakra merkezinin üstünde yer almaktadır. Hrit Çakra merkezi Manipura Çakra ile Anahata Çakra enerji merkezlerinin arasında yerleşmektedir.

Hrit Çakra aktifleştiğinde dilek enerjisi harekete geçmekte ve isteklerin gerçekleşmesi kolaylaşmaktadır. İnsanın düşündüğü ve istediği şeyler hızla gerçekleşebilir. Bu aşamada birey ne dilediğine dikkat etmelidir. İnsanın düşündüğü her şey gerçekleşseydi kişi kısa süre içinde kendini zor bir durumda bulabilirdi, çünkü olumsuz istekler olumsuz etkiler doğurabilirdi.

İstekler gerçekleştiğinde birey mutlu olmaktadır ama gerçekleşen olayların sonuçlarının farkında olunmalıdır. Bu yüzden zihinsel eğilimlere dikkat edilmeli, doğru ve pozitif düşünce tarzı geliştirilmelidir.

Fiziksel düzeyde Hrit Çakra kalp ve mide ile ilgilidir. Bu Çakra besinlerin sindirilmesini kontrol etmektedir. Duygusal düzeyde ise bu enerji merkezi yeni fikirleri, kavramları, inançları ve deneyimleri sindirmektedir. Hrit Çakra bağışıklık sisteminin merkezidir.

Hrit Çakra merkezinin tıkanması mide ülseri, hazımsızlık, mide sorunları, gastrit, kalp ağrısı gibi rahatsızlıklara ve yalnızlık, reddedilmek korkusu, duygusal güçsüzlük gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Hrit Çakra, insanların arasında oluşan bağlılıkla ilgilidir. İnsanlar yakın bir ilişki kurduğunda Hrit Çakra merkezlerinin ön girdapları arasında enerjisel bağlar oluşur. İki insan arasındaki ilişki güçlenince bağlar da güçlenmektedir. İlişki ilerleyince bağların sayısı artmaktadır. İlişki bittiğinde, bu bağlar zayıflamaya başlar ve yavaş yavaş kopar.

Hrit Çakra merkezi dengeli çalıştığında, insan evrendeki yerini anlamakta, uyumlu olmakta, kendini olduğu gibi kabul etmektedir.

Kaynak: YOGA Çakra Enerji Merkezleri Bilimi Akif Manaf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir