Kişisel gelişim,  Nefes,  Thetahealing,  Yoga

Muladhara (Kök) Çakra

Muladhara Çakra en alt enerji merkezidir. Bu enerji merkezi kuyruksokumunun ikinci segmanında yerleşmektedir. Kırmızı bir enerjiyle titreşir; Dünya’nın çekirdeğinden fışkıran enerjinin kırmızısı. Kırmızı enerji insana dünyasal kararlılık ve hayatını kurabileceği sağlam temeller verir. Bu enerji yerle ilgilidir ve dengeleyici bir etkiye sahiptir. İnsanın kendine güven duymasını ve kendisiyle barış içinde olmasını sağlar. Bu Çakra doğru bir şekilde çalışıyorsa ve dengeliyse, enerjisi kişiyi güçlü bir biçimde toprağa ve maddi dünyaya bağlar. İnsan fiziksel enerji ile dolar ve fiziksel etkinliklerden zevk alır. Olduğu kişi olmaktan memnundur ve başka kişilerin arasında olmaktan hoşlanır.

Muladhara Çakra koku alma duyusu ile bağlantılıdır. Muladhara Çakra merkeziyle bağlantılı duyu organı burundur.

Muladhara Çakra merkezi Kundalini Şakti olarak adlandırılan ‘evrim enerjisinin’ bulunduğu yerdir. Genelde Kundalini enerjisi hareketsiz uyumuş haldedir. Kundalini insanlığın ve evrenin bütün enerjilerinin: fiziksel, bedensel, cinsel, duygusal, sinirsel ve zihinsel enerjilerinin temelinde yatmaktadır. Bu enerji tek ve her zaman aynı olmasına rağmen ulaştığı enerji merkezine göre birçok özellik ve nitelik taşımaktadır. Yoga Sistemi’nin amaçlarından biri de arınma, odaklanma ve belirli teknikler aracılığı ile Kundalini enerjisini uyandırmak ve Çakra merkezlerinden geçirerek Sahasrara Çakra (Taç Çakra) merkezine yükseltmektir.

Muladhara Çakra dengesiz ve yetersiz çalışıyorsa, düşünceler ve eylemler, nesnelere sahip olma, emniyet, yiyecek, alkol ve seks gibi bedensel düşkünlükler ve endişeler etrafında döner. Kişi sonuçlarını düşünmeden istediği herşeye sahip olmak ister. Başkalarına yardım etmekte ve vermekte zorlanır. İnsanlardan uzak durur ve güvenmez. Fiziksel düzeyde bunlar kabızlığa ve şişmanlığa neden olur. Kişi başkalarının ihtiyaçlarını küçümseyerek yalnızca kendi ihtiyaçlarını tatmin etmektedir. Doğru beslenmeyi, dinlenmeyi, sağlıklı, dengeli ve uyumlu yaşamı bilinçsizce ihmal etmektedir.

Sağlıksız Muladhara Çakra merkezinin belirtilerinden biri de kişinin kendi ilkelerini ve iradesini başkalarına zorla kabul ettirmektir.

Günümüzde, toplumun çoğunluğunda Muladhara Çakra uyumsuz çalışmaktadır. Dünyanın doğal dengesinin bozulması ve doğal kaynakların sömürülmesi bu bozukluğun belirtisidir.

Muladhara Çakra tıkanıklıklardan arındığında canlılık ortaya çıkar. Yaşam dengeli, neşeli ve doğal olmaktadır.Kişi savunucu ve kuşkucu olmak yerine samimi, açık ve dürüst olmaktadır.

Muladhara Çakra merkezi bedenin dokularına ve hücrelerine enerji vermekte ve bedenin büyümesine ve gelişmesine yardım etmektedir. Genelde yaşlılar tükenmiş Muladhara Çakra merkezine sahiptir. Bu yüzden yaşlı kişilerin bedenleri güçsüzleşmekte, küçülmekte, kamburlaşmakta, yaralar ve kırık kemikler çok yavaş iyileşmektedir. Sağlık ve gençlik için Muladhara Çakra merkezinin aktif olması çok önemlidir.

Muladhara Çakra iskelet sistemini ve kemik iliğini kontrol ettiği için bağışıklık sistemini de etkilemektedir. Bu enerji merkezi kemik iliğine enerji verdiği için kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini de kontrol etmektedir. Kırmızı ve beyaz kan hücreleri kemik iliği tarafından üretilmektedir. Muladhara Çakra arındığında ve aktifleştiğinde kemik iliğine daha fazla enerji vermekte ve kemik iliği daha fazla kırmızı ve beyaz kan hücreleri üretmektedir. Böylece Muladhara Çakra merkezinin aktifleşmesi tüm organizmayı güçlendirmekte, bağışıklık ve savunma sistemini canlandırmaktadır.

Muladhara Çakra tıkandığında diz ve bacak sorunları, sırt ve bel ağrıları, varis, siyatik ağrısı, hemoroid, obesite, anoreksi nevrozu, dejeneratif mafsal iltihabı, kanser, kabızlık, ishal, lifli tümörler, testis veya rahim sorunları, halsizlik, bağışıklık sistemi bozukluğu gibi fiziksel rahatsızlıklar ve ölüm korkusu, terk edilmek, küçük düşürülmek, incitilmek ve yakınlık korkusu, kibir, kendine güven ve irade eksikliği, bencillik, öfke, kincilik, cinsel çekingenlik gibi psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Muladhara Çakra merkezini canlandırmak ve aktifleştirmek için Yoga’da çeşitli teknikler kullanılmaktadır.

Kaynak: YOGA Çakra Enerji Merkezleri Bilimi Akif Manaf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir