Kişisel gelişim,  Nefes,  Thetahealing,  Yoga

Çilek Tadında Tarifler

Çileğin kokusu, lezzeti bana doğum günlerimi hatırlatır. Çilek mevsiminde doğduğum için her yıl doğum günü pastam çilekli olurdu. Damağımda çilek lezzetiyle, mumları söndürür ve dileklerimi dilerdim. Çilek, benim için yaratım demek. Hayallerimi tarif etmek ve onların gerçekleşmesi demek.

En sevdiğim ve uygulaması kolay çilekli tarifimden başlamak istiyorum.

Ölçüler isteğe bağlı:)

Biraz neşe, biraz özgüven biraz da cesaretle dilediğiniz kadar macera yaratabilirsiniz.

Macera yaşarken, aynı zamanda bir aileye de sahip olabilirsiniz. Uyumu da unutmamak gerekir. Uyum yoksa aile de yoktur. Uyum yoksa macera, zorlu bir deneyime dönüşebilir.

Bir aileye sahip olmak, engelleyici değil aksine destekleyici bir paylaşım ve özünde sevgidir. İçinde sevgi olmayan hiç bir yemekten tad alamazsınız.

Bu uygulaması zor gibi gözüken fakat oldukça kolay olan tarif için tek yapmanız gereken, korkularınızı bir kenara bırakıp kendinize ve akışa güvenmek. Sizinle uyumlu kişilerle de ilerleyebileceğinizi bilmek.

İkinci Çilekli Tarifim;

Bağışlayıcı olmakla öz saygı arasındaki ayırımı iyice fark edip, her ikisini de bir arada dengeli bir şekilde karışıma eklemek. Birinin ölçüsü diğerinden fazla olduğunda, tarifin tadı kaçar.

Bu yemeğe esas tadını veren, dürüst ve objektif bakış açısıdır. Ön yargı yemeğe karıştımı, at çöpe! Emeğinize yazık.

Ben bu iki tarifi aynı anda kullanmayı seviyorum. Pastamın kekini, özveri ve sevgiden hazırlıyorum. Kremasına uyum katıyorum. Üzerini ise cesaret ve macera ile süslüyorum. Siz bu tariflere yaratıcılığınızı ilave edip, kendi tariflerinizi hazırlayabilir, yeni tadlar elde edebilirsiniz.

Çilek lezzetinde tarifler için, biraz sevgi biraz da özveri yeterli. Gerisi kendiliğinden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir